جنگ از دید گاه مطبوعات جهان

  • جنگ از دید گاه مطبوعات جهان

کریستین ساینس مانیتور در تاریخ۱۹۸۰/۴/۸:«بحران جدی میان ایران و عراق ممکن است خصومت میان بغداد و واشنگتن را تحت تاثیر قرار داده و خنثی کند.»[۱]

* واشنگتن پست در تاریخ۱۹۸۰/۴/۱۱:«این کشور(عراق)ظرف چند روز گذشته ۵۷۰۰ ایرانی را اخراج کرده و در نظر دارد ظرف یک یا حداکثر دو هفته دیگر ۲۰٬۰۰۰ تفر دیگر را نیز اخراج کند. آن موقع(زمان عقد قرارداد الجزایر)این محمد رضا پهلوی بود که در اوج قدرت قرار داشت و شرایط خود را به رژیم عراق که توانش را باخته بود دیکته کرد. حداد امروز می گوید: ما در آن زمان شرایط متفاوتی داشتیم. حداد اخطار کرد: در صورتی که جنگی جدی صورت بگیرد، درسی به نیروهای مسلح ایران خواهیم داد که هرگز فراموش نکنند.»[۲]

* نیویورک تایمز در تاریخ۱۹۸۰/۴/۱۵:«از زمانی که ایران امپراطوری به ایران انقلابی تبدیل شده، نیروهای مسلحش به نیروهای بی انضباطی تبدیل شده اند. عراق از معدود کشورهای عربی است که از سلاح های دو بلوک شرق و غرب استفاده می کند. بر اساس یک تخمین تمامی هواپیماهای پیشرفته اف-۱۴ تام کت ایران زمین گیر شده اند و تنها نیمی از اف-۴ ها و اف-۵ های ایران قابل استفاده اند.»[۳]

* تایمز در تاریخ۱۹۸۰/۴/۲۱:«یاسر عرفات رئیس سازمان آزادی بخش فلسطین(ساف) در ماه نوامبر گذشته ازبغداد دیدار کرد تاعراق رامتقاعد سازد که در صدد گرفتن جزایر سه گانه برنیاید. وی در این راستا با مقامات ریاض نیز دیدار کرده است.»[۴]

*الشرق الاوسط در تاریخ۱۹۸۰/۸/۶:«مجادلات در میان سیاستمداران فرانسه بالا گرفته است. علت این مجادلات تحویل ۷۲ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص ۹۳٪ از سوی فرانسه در نیمه ژوئن گذشته به عراق می باشد.»

*تایمز در تاریخ۱۹۸۰/۹/۱۵:«دولت تهران هیچ پاسخی به درخواست های عراق نداده است.»[۵]

* نیویورک تایمز در تاریخ۱۹۸۰/۹/۱۸:«منابع سیاسی غرب تخمین زده اند که ۵۰٬۰۰۰ سرباز عراقی، یعنی یک سوم قدرت نظامی این کشور در طول مرز ایران تجمع کرده اند.»[۶]

* فایننشال تایمز در تاریخ۱۹۸۰/۹/۱۹:«عراق اعلام کرد که از این پس تمام کشتیهای عبوری در اروند رود می بایست پرچم عراق را حمل کنند و از دستورات مقامات این کشور تبعیت کنند.»

* آبزرور در تاریخ۱۹۸۰/۹/۲۱:«اصلی ترین هدف صدام این است که ایران را به گونه‌ای تضعیف کند که این کشور نتواند انقلاب را در میان شیعیان جنوب عراق هدایت کند.»

* الشرق الاوسط در تاریخ۱۹۸۰/۹/۲۱:«خبرگزاری عراق به نقل از شاذلی قلیبی، دبیر کل اتحادیه عرب، گزارش داد که وی از عراق در منازعه خود با ایران حمایت می کند.»

* تایمز در تاریخ۱۹۸۰/۹/۲۵:«یک سخنگوی ارتش عراق:احترام ایران به حاکمیت عراق بر مناطق مرزی این کشور با ایران از جمله آبراه اروند رود و بازگرداندن سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک؛ احترام و شناسایی حاکمیت و حقوق مشروع عراق است.»[۷]

* گاردین در تاریخ۱۹۸۰/۹/۲۶:«مراکش و موریتانی به جمع دیگر کشورهای عرب حامی عراق پیوستند.»[۸]

در حین جنگ ایران و عراق

*‌ ساندی تایمز در تاریخ۱۹۸۰/۱۰/۲۶:«طرح اصلی عراق در تعرض علیه ایران شدیداً غلط از آب درامد.»

* ورلد بیزینس در تاریخ۱۹۸۰/۱۰/۶:«وقتی صدام حسین در ۱۶ سپتامبر اعلام کرد که عراق به طور یکجانبه تصمیم گرفته است قرارداد۱۹۷۵ با ایران را پاره کند، مقامات تهرات آن را به عنوان اعلام جنگ تلقی کردند.»

* الشّوون العربیه در تاریخ۱۹۸۰/۱۰/۲:«محمد غزالی، نخست وزیر تونس در مصاحبه با کانال دوم تلوزیون فرانسه اظهار داشت که مسئولیت منازعه ایران و عراق به عهده ایران است.»[۹]

* المجله در تاریخ۱۹۸۲/۵/۱:«منابع موثّق فرانسوی اظهار می‌کنند که اسرائیل از طریق یکی از بنادر فرانسه، توپ و مسلسل و تایر هواپیماهای فانتوم و موتور تانک به ایران تحویل داده است. بهای این معاملات در سوییس پرداخت شده است.»

* الدّستور در تاریخ۱۹۸۲/۵/۳:«عراق مدعی شده بود که روابط ایران و اسرائیل در طول جنگ فراتر از کمکهای نظامی بوده و نیروهای عراقی توانسته‌اند کنسرو ماهی ساردین به نام کینریت که اسرائیل در دریاچه طبریا پرورش می‌دهد را یافت کنند.»

* فیگارو در تاریخ۱۹۸۲/۵/۶:«چند سرباز ۱۴ ساله ایرانی توسط قوای عراق دستگیر شده‌اند. به گفته سربازان عراقی این نوجوانان اظهار داشته‌اند که آنها را به زور از کلاس‌های مدرسه خارج و به خطّ مقدم ارسال داشته‌اند.»

* فیگارو در تاریخ۱۹۸۲/۵/۹:«در طی آزادسازی خرمشهر و عقب راندن نیروهای عراقی تا مرزهای بین‌المللی، خسارات و تلفات بسیار سنگینی به طرفین وارد آمده ولی ابتکار عمل هنوز دست ایرانیان است. نبرد همچنان ادامه دارد.»

* کریستین دووال در تاریخ۱۹۸۲/۵/۱۳:«از دست دادن خونین شهر سنگین‌ترین ضربه‌ای بود که از شروع جنگ بر عراقی‌ها وارد آمد. ایران نیروهایش را آماده نفوذ به خاک عراق می‌کند.»

* لکوتیدین دوپاری در تاریخ۱۹۸۲/۵/۲۵:«پیروزیهای چندماهه گذشته ایران، کشورهای میانه روی عرب را به وحشت انداخته است. آنها تصور می کنند پس از سقوط عراق نوبت به اشغال کشورهای خودشان توسط ایران است.»

* العربیه در تاریخ۱۹۸۲/۶/۱۵:«مبارک به درخواست سعودی‌ها دو لشگر از ارتش خود را به عراق گسیل داشت.»

* نیویورک تایمز در تاریخ۱۹۸۲/۶/۲۲:«پس از عقب راندن نیروهای عراقی از خرمشهر، صدام حسین خواستار آتش‌بس فوری میان دو کشور شد. آیت‌الله خمینی این آتش‌بس را رد کرد و چهار شرط برای آتش‌بس قرار داد:

۱-آزادسازی قصر شیرین و عقب‌نشینی عراقیها تا مرزهای بین‌المللی

 ۲-پرداخت غرامت۱۵۰ میلیارد دلاری

 ۳-بازگشت شیعیان رانده‌شده از عراق ۴-برکناری و محاکمه صدام حسین.»[۱۰]

 

/ 0 نظر / 116 بازدید